Přestěhovat sedací soupravu, rozebraný nábytek, věci v krabicích, svinutý koberec, převézt zeminu na zahradu, desinfekční soli do bazénu, sazenice stromků, křesla na chalupu, stavební materiál pro rekonstrukci koupelny – na to vše se vám hodí přívěsný vozík. Nemusíte být přímo jeho majitelem, dnes existuje řada půjčoven, kde jsou vozíky k mání v dobrém technickém stavu i k výhodnému krátkodobému pronájmu.
Jediné, co potřebujete, je kromě řidičského oprávnění, dobré kondice a schopnosti řídit vozidlo se zapřaženým vozíkem a absence alkoholu v krvi samozřejmě homologované tažné zařízení. Vozík zkrátka za koně nezapřáhnete a jinak, než ve spojení s kulovým čepem, to prostě nepůjde.
Pevné nebo odnímatelné
Ze statistik vyplývá, že v jednoznačné převaze jsou kulové čepy pevné. I když je nevyužíváte denně, nemáte totiž podle vyhlášky povinnost zařízení demontovat vždy, když není zrovna v provozu. Odnímatelné se hodí hlavně tam, kde kazí estetický dojem, anebo z nejrůznějších důvodů překáží. Většinou jde o sportovní vozy, či reprezentativní vozidla pro majitele firem či manažery, kde „koule“ vzadu spíše připomíná užitkové vozidlo pro řemeslníky. A v celkovém součtu počtu instalovaných odnímatelných i pevných tažných zařízení se jedná o nejvyužívanější autopříslušenství.
Nosič jízdních kol
Velkým hitem u pevných tažných zařízení se stal nosič jízdních kol. Je bezpečnější z hlediska provozu než všechny ostatní typy a příznivější i kvůli snadné instalaci kol na stojan, kdy je zvládne nasadit i žena, a nemusí je zdvihat nad hlavu do takřka dvoumetrové výšky.
Jízda s koly na nosiči na tažném zařízení má lepší aerodynamiku, na vozidlo tolik nepůsobí boční vítr, těžiště celé soupravy je relativně nízko a není také nutné řešit omezený průjezd pod mosty a podobnými překážkami na silnici. Nosič kol bezpečně uveze i čtyři elektrokola, jejichž celková hmotnost však nesmí přesáhnout povolený limit nosnosti kulového čepu.