Vedení města Prahy intenzivně pracuje a na zřízení přímého leteckého spojení mezi Českým a Japonským hlavním městem. Radním jde hlavně o navýšení počtu japonských turistů. Podle slov Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) by mněla být přímá letecká linka plně funkční do roku 2020.
Do některých oblastí Asie již přímé letecké spoje Praha má. Jde o linky mezi čínským Čcheng-tu, Pekingem, Šanghají a korejským Soulem. Pro zřízení přímého spoje v Japonsku nedávno lobboval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Stávající situace je momentálně ve formě usilovného jednání. Doufáme v brzké schválení pro přímé lety do Tokia nebo Ósaky nechal se slyšet Jan Wolf.
Jen v loni přicestovalo z Japonska do Prahy 78 825 Japonců
Přímé linkové spojení by tento počet mohly podstatně navýšit. O konkrétním čísle je zatím předčasné spekulovat, ale mohlo by jít o navýšení až o jednu třetinu. Podle Wolfa je takovýto nárůst po zavedení přímého leteckého spojení ve světe běžný. Japonci jsou známí, že při návštěvě Prahy se nezajímají výhradně o památky. Velmi často vyhledávají i kulturní vyžití. Například koncerty jsou velmi oblíbené u mladší generace. Ale velký úspěch sklízela i výstava Alfonse Muchy během své Slovanské epopeje konané v Tokiu.
Zdlouhavá jednání
Zatím je termín pro první přímý let mezi Prahou a Japonskem ve hvězdách. Podobná jednání se mohou protáhnout až na dva roky. Podle slov pana Wolfa „budeme rádi, když se podaří vyjednat aspoň jednu přímou linku do roku 2020“.
Celkově se v návštěvnosti turistů může jen za druhé čtvrtletí Praha pochlubit růstem o 11 procent v celkovém počtu 2,076 milionu lidí. Většinově si prahu pro návštěvu volili cizinci v počtu 1,797 miliónů. Dokonce se navýšil i počet nocí, které ubytovaní hosté v metropoli strávili a to dokonce o 12,3 procenta což je nárůst na 4,869 miliónů.