Vyčistit odpad v domácnosti je pro mnoho kutilů hračkou. Docela jednoduše povolí šroub v sifonu u dřezu, následně plastový odpadní sifon odšroubují, a s navlečenými gumovými rukavicemi se pustí do čištění zaneseného odpadu. Sifonové potrubí pak opláchnou čistou vodou a vzápětí vše smontují tak, jak to má být. Celý proces může trvat jen pár desítek minut, a přijde-li domů kutil z práce dříve, než hospodyňka, ta o vzniklé situaci nemusí vůbec vědět. Možná se o tom navzájem pobaví až večer v ložnici, kdy budou ulehat ke spánku.
Takto idylické řešení závad v domácnosti by si přál asi každý, ale ne vždy to vychází tak, jak jsme zde právě popsali:
Šroub nejde povolit – u některých sifonů mohou být šrouby natolik prorezlé a zanesené, že nejdou povolit. Podobné problémy mohou nastat i u povolení příruby u sifonu. Tehdy se vyplatí raději neriskovat poškození těchto dílů a volat instalatérský havarijní servis https://www.kanalizace-instalateri.cz/.
Odpad se nedaří vyčistit – může se stát, že odpad je zanesený natolik, že se jej nedaří ničím prorazit. Může to souviset i se zanesenou kanalizací, anebo může být ucpávka posunutá poměrně daleko od místa demontovaného sifonu. S tím vším si profesionálové hravě poradí, zatímco pro amatéra to bývá velmi tvrdý oříšek.
Nesnesitelný odér – rozebraný sifon u umyvadla koupelně, a zejména u dřezu v kuchyni, který nebyl dlouhou dobu čištěn a demontován, se nepochybně přihlásí typickým štiplavým zápachem. Ten bývá tak nesnesitelný, že u některých citlivých jedinců vyvolá zvracení a přetrvávající žaludeční nevolnost. Buďte nato připraveni a případně opět volejte instalatéry.
Pohled na černý mazlavý sliz – hnědá až černá mazlavá páchnoucí hmota obsahuje obrovské množství bakterií a rozhodně na ni není líbivý pohled. Někteří lidé tu opět budou trpět zdravotními obtížemi, a to je další důvod, proč tuto práci svěřit raději někomu povolanému.