Pokud si chce člověk půjčit peníze, může zkoušet štěstí u kdejakého poskytovatele a s lecjakým produktem. A proto se může hravě stát, že ho něco zaskočí. Něco, s čím až tak docela nepočítal.
Vezměme si třeba takový pojem hypotéka. Zejména v posledních letech se o tomto nejednou mluvilo i psalo v médiích, a to zejména proto, že tu úroky nejprve klesaly až na rekordně nízké hodnoty, a později se pro změnu začalo spekulovat o tom, o kolik podraží, kvůli čemuž se hnali do finančních ústavů všichni, kdo ještě chtěli stihnout levnější variantu. Ale přesto je mezi námi stále ještě i dost těch, kterým toto slovo zase až tak moc neříká. Případně vůbec netuší, oč jde.
A tak si řekněme, co to vlastně hypotéka je.
Je to prostě jeden z druhů půjčky. Jenž má však oproti ostatním půjčkám jednu zcela charakteristickou vlastnost. A to tu, že se jedná výlučně o půjčku mající co do činění se zástavou nemovitosti.
Pokud se tedy někdo rozhodne, že si vezme půjčku, a to konkrétně hypotéku, protože ta má nejpříznivější úroky, a bude se jí dožadovat, aniž by stavěl, kupoval, rekonstruoval nebo alespoň zastavil nějaký ten dům byt, chatu, továrnu a podobně, nesetká se s pochopením a úspěchem. Bez nemovitosti se na hypotéku nedá ani pomýšlet. I když vlastně pomýšlet ještě ano, ale víc už ani ťuk.
Hypotéku si může vzít fyzická i právnická osoba, tedy jak člověk z masa a kostí, tak i nějaká firma, instituce, organizace a podobně. A vždy ji musí provázet zástava nemovitosti. A to nemovitosti na území našeho státu. To ovšem pochopitelně jen čte-li to našinec a chce si vzít tuto půjčku u nás. U Rakušanů, Němců nebo dejme tomu Australanů nebude u nich doma pochopitelně nikdo chtít, aby své bance kvůli hypotéce podstrkávali chaloupku stojící nezbytně třeba někde uprostřed šumavských hvozdů.
U hypotéky jde o úvěr jsoucí účelový a také dlouhodobý. Podle okolností se poskytuje třeba i na čtyřicet let, nejběžnější je pak doba splácení třicetiletá. A to třeba už i jenom proto, že jde vesměs o dost velké peníze, jež jen tak někdo rychle nesplatí.
A jako u všech půjček rozhoduje o jejím poskytnutí nebo neposkytnutí ta která finanční instituce. A to tak, aby se jí peníze vrátily. A proto u nás nenajdete jedinou hypotékou zatíženou hlemýždí ulitu. Protože majitel takové nemovitosti musí hypotéku splatit. A to by někdo pomalý jako šnek prostě nedokázal.