Naše biosféra a její druhy

Biosféra patří k nejdůležitějším obalům Země. Biosféra je tedy obal, kam patří rostliny a zvířata. Co je to biom? Biom je část biosféry, jsou zde klimatické, hydrologické, půdní a geologické poměry -> existence rostlin a zvířat. Rozlišujeme však VODNÍ BIOMY a PEVNINSKÉ BIOMY.

Vodní biom je největší biom na světě, jsou to tzv. PLÍCE ZEMĚ (nejvíce to jsou řasy). Jsou tu rostliny – zelené a červené řasy a živočichové – koráli, měkkýši, žraloci, tresky, tučňáci, hvězdice a třeba delfíni. Základem potravních řetězců je fytoplankton a zooplankton. Velká loviště ryb můžeme najít v Peru i Japonsku).

věda

Pevninský biomy se dělí na určité druhy. A) Tropický deštný les – Ten se nachází například v Guatemale či u Guinejského zálivu. Nejčastěji je najdeme v rovníkových oblastech. Žijí tu 2/3 rostlinných i živočišných druhů. Půdy tu jsou bohužel málo úrodné. Je zde velké množství srážek (2-9 metrů). Jsou tu také vysoké teploty a vlhkost. Díky těmto lesům se produkuje mnoho kyslíku.

B) Tropické monzunové lesy – Tyto lesy najdeme v Bangladéši, ve vyšších nadmořských výškách najdeme MLŽNÉ LESY. Monzunové lesy mají pouze jedno období sucha. Nachází se v oblastech extrémních srážek. Nenajdeme zde tolik rostlinných druhů. Nejznámější rostlinou je mahagon.

C) Savana – Nachází se v tropech a subtropech. Zároveň se nachází kolem Kilimandžára. Jsou velice vlhké (v Jižní Americe – Campos). Traviny tu jsou vysoké 1-4 metry. Bohužel některé savany jsou zaplavovány (Panthanal). Suché savany mají nižší traviny (1-2 metrů), nachází se tu baobaby či blahovičníky. Najdeme mezi savanami i trnité savany. 

věda

D) Pouště a polopouště – Nachází se v subtropech (ale i v mírném pásu). Srážky tu jsou nižší oproti deštným lesům. Je tu méně než 200 milimetrů za rok (poušť). V polopouštích jsou však vyšší. V Africe to je například Sahara nebo Namib. Pro pouště jsou známé veliké teplotní rozdíly přes den a v noci. Jaké jsou hlavní důvody pro vznik pouští? Jsou to suché pasáty, mořské proudy a srážkový stín.

E) Středomořské lesy – Stromy a keře zde své listy neodhazují. Existuje zde Eukalyptový les. F) Step mírného pásu – Půdy jsou zde úrodné, převažují zde stepní trávy oproti stromům. G) Smíšené lesy mírného pásu – převážně na severní polokouli. H) Jehličnaté lesy mírného pásu – Švédsko, Rusko a Kanada. Jsou zde TAJGY. CH) Tundry – Existují v nejsevernějších oblastech. Například Alpinská tundra.

About the Author

You may also like these