Označit takto vůz je vcelku subjektivní záležitost a je možné, že se mnoho lidí, včetně automobilových nadšenců, s tímto pojmem setkává poprvé. O jaký vůz tedy jde je jak jej poznat?
Pokus o definici youngtimeru
Společnou vlastností takového vozu je fakt, že se daný model již nevyrábí. Někteří nadšenci se přiklánějí k definici „mladý veterán“, ale i tento pojem je nepřesný, protože veterán může být automobil vyrobený před dvaceti lety či dříve. V tom případě by se stáří těchto vozů mělo pohybovat někde v rozmezí 20 a 30 let, ale to neodpovídá modelům, které byly vyrobeny na přelomu 70. a 80. let a jsou také hrdě označovány tímto termínem. Na druhou stranu lze narazit na modely staré třeba jen 15 let, které jsou také řazeny mezi youngtimery.
Pokud se nezaměříme na věk, ale na vlastnosti vozu, možná se definici přiblížíme více. Často se zmiňují sportovní úspěchy daného automobilu, jejich dobová oblíbenost a prodeje, ale i jejich „role“ ve slavných filmech. Kdo by neznal seriál Bodie a Doyle, v němž se jeden z hrdinů proháněl ve stylovém Fordu Capri. V Česku je nejčastěji skloňována Škoda Favorit. V Evropě je pak nejoblíbenější Volkswagen Golf první a druhé generace, a pak také Lancia Delta či Audi 80.
Posledním kritériem je určitě design. Jestliže se někdo ohlédne po starším autě i v dnešní době, určitě je to tím, že tento vůz je nadčasový a má určité charisma, které odolává času.
Youngtimer je tedy automobil, který byl úspěšný ve své době, v současnosti se již nevyrábí (a nebo se vyrábí jeho další generace), ale ještě to není typický veterán a jeho jízdní vlastnosti v kombinaci s nadčasovým designem překonaly soudobé konkurenty. O těchto automobilech se dá říci, že jsou kultovní.
Příklady kultovních vozů:
· Ford Escort
· Audi 80
· Lancia Delta
· Volkswagen Golf 1. a 2. Generace
· Fiat Uno
· Fiat Tip
· Škoda Favorit
· BMW 3 (E30)
· Renault 5
· Ford Capri