Asi jen málokdo by na silnici vyjel v tmavém autě s nerozsvícenými světly. A přesto je to přesně to, co mnoho cyklistů, běžců a chodců dělá. Zatímco v létě nám viditelnost zaručuje denní světlo, na podzim a v zimě bychom se o to, že budeme při sportu vidět, měli postarat my sami.
Barvy jsou základ
Večery jsou dlouhé a tmavé, tak proč je trochu nerozsvítit? Obchody nabízejí mnoho sportovního oblečení v neonových barvách, které svítí do dálky. Pro běžce jsou skvělým nápadem reflexní běžecké vesty, které kromě viditelnosti disponují i kapsami pro všechny nezbytnosti. Navíc jsou lehké, takže se pod nimi nebudete potit. Pokud i přesto nechcete navlékat další vrstvu, zkuste třeba žlutou čepici nebo růžové podkolenky. I takovéto drobnosti zaručí, že vás nikdo nepřehlédne.
Není reflex jako reflex
Místo testování reflexů řidičů a jezdců na kole si pořiďte reflexní prvky. Základem by měly být bezpečnostní pruhy na oblečení, ale na trhu je k dostání i reflexní páska, která se dá nastříhat a nažehlit na vaše stávající kousky. Pokud nemáte zájem o trvalou úpravu, pořiďte si reflexní pásky na ruce a na nohy. Některé z těchto náramků dokonce svítí, takže sice budete vypadat jako bludička, ale auta se vám zdaleka vyhnou. Nezapomeňte ani na boty. Na trhu už se dnes dají sehnat i reflexní nebo svítící tkaničky, ale i malé reflexní nálepky vám pomohou odvrátit nehody. Na kole by vám samozřejmě neměly chyběz odrazky a předepsaná světla, bílé vpředu, červené vzadu.
Budiž světlo
Mnoho běžců, chodců a cyklistů na čelovky, baterky přidělané na kusu gumy, nadává a odmítají je nosit s tím, že jsou těžké a nepohodlné. Baterka je ale nejspíše nejúčinnějším způsobem jak o sobě dát na silnici vědět, a čelovka vám uvolní ruce. Nemusí se jednat o žádný superstroj, příliš silné svítilny naopak hrozí oslněním řidiče v protisměru, ale i malá baterka na vás upozorní každého v okruhu několika set metrů. Kromě toho pomůžete i sami sobě, protože konečně uvidíte na cestu, a vyhnete se tak riziku pádu a dalších nehod.
Jak se ve tmě pohybovat?
Jaká jsou vlastně základní pravidla pohybu za tmy? Předně, pokud se mu můžete vyhnout, udělejte to. Máte-li tu možnost, vyrazte trénovat za světla. Pokud to jinak nejde, držte se známých, dobře osvětlených tras a nepohybujte se se sluchátky na uších. Pomůžete nejen sobě, ale i ostatním.